Način objave ispravaka
NAKNADNI POSTUPCI: ISPRAVCI, NADOPUNE I OPOVRGAVANJA
Svaki je tekst podložan provjeri činjenica pa tako i svaki tekst koji se bavi samom provjerom neke činjenice. Nije cilj napisati savršen, besprijekoran i tekst bez greške nego tekst koji će reducirati broj i vrste pogrešaka na najmanju moguću mjeru. No, greške su sastavni dio ljudskog stanja i zbog toga su sljedeće aktivnosti presudne.
(1) Ispravak. Ispravak objavljenog teksta objavljuje se uz tekst za koji je potreban ispravak jer je počinjena pogreška ili se objavljuje ispravljena inačica tekst s naznakom da je tekst ispravljen (navodi se gdje je, koliko i kako ispravljen). Ispravak je postupak koji se često provodi u slučajevima kad je vijest aktualna, tj. događaj ili proces se odvijaju i stalno pristižu nove informacije (npr. proces demokratskih izbora, proces pregovora i sl.). Svaki čitatelj objavljenog teksta ima pravo javiti se tražiti ispravak.
(2) Nadopuna. Nadopuna se objavljuje u slučajevima kad se (a) pojave nove informacije ili stručna mišljenja koja pridonose jasnoći objavljenog teksta, ali i (b) kad se pojave nove informacije koje mogu pobuditi slutnju ili su indicija za stajalište različito od iznesenog u objavljenom tekstu.
(3) Opovrgavanje. Opovrgavanje je postupak koji se najčešće koristi od strane čitatelja, ali i pojedinaca ili skupina koje su spomenute u objavljenom tekstu, a koji iznose tvrdnje suprotne onima u tekstu. Opovrgavanja se objavljuju jer su važna, ali se uvijek sugerira onima koji opovrgavaju da uz opovrgavanje (ili poricanje) iznesu i barem neku slutnju, indiciju ili dokazni materijal koji bi potkrijepio njihovo opovrgavanje.
Autor: Kristijan Krkač
U Zagrebu, 07/11/2024